Čeká vás rodinné focení a vy už od rána máte v žaludku divný pocit, mladší dítě se vzbudilo mnohem dřív než obvykle, starší od rána vyvádí lumpárny, manžel musí zůstat dýl v práci a vy máte chuť to zabalit. Existuje však pár zaručených rad, díky kterým i ten nejhorší scénář obrátíte ve svůj prospěch a focení tak pro vás bude naprostá pohoda a ne stres.
Tenhle článek si před focením dobře přečtěte a věřte mi, že tyhle rady neplatí jen před focením, ale i celkově v našem životě – jen si je musíme čas od času připomenout!
Dle mě to nejhorší, co my ženy umíme, je že něco neustále očekáváme. Naplánujeme si v hlavně scénář našeho dokonalého dne a jakmile se objeví nečekaná situace – je problém, protože nám to narušuje naši vysněnou skutečnost. Mám pravdu? 😊 Dělám to taky, takže myslím, že vím, o čem mluvím. Pak nastává zklamání, že to nejde dle plánu atd. Pokud si tohle zakážete plánovat v hlavě a očekávat nějaké dokonalé výsledky, budete pak už jen mile překvapené – věřte mi!
Chcete fotku, kde je dítě šťastné a směje se? Tak ho nechte být dítětem. Na focení platí, že jakmile začnete tlačit a dítě „štelovat“ do různých póz, které vy chcete, přestane se mu to líbit. Pokud už toužíte po přímém pohledu do objektivu, musíte toho dosáhnout jinak. Ideálně si stoupněte za mě a na dítě dělejte opičky 😊
Děti nezajímám já, nezajímá je váš záměr proč se jdete fotit. Děti zajímáte VY! Chtějí vaši pozornost, chtějí vás, tak jim to dopřejte a všichni budete spokojení. Při focení si s nimi povídejte, ukazujte svět, lechtejte, mazlete se, pusinkujte, hrajte hry, klidně mě ignorujte, smějte se, vyprávějte vtipy, jen je nenechte bezprizorně stát s cílem „se fotit“. Buďte na ně napojeni, zaměstnejte je a věřte, že budete překvapeni, že žádné zlobení ani vzdor se konat nebude. Pro skvělý výsledek musí fotografka a rodiče spolupracovat!
Tak schválně, koukněte se do zrcadla a řekněte „sýr“ a teď požádejte partnera, ať vás třeba zlechtá. Vidíte ten rozdíl v tom úsměvu? A my přece chceme opravdové emoce, ne ty „sýrové“.. Takže pokud chcete děti rozesmát, řekněte nebo udělejte něco legračního – vy přece nejlépe víte, jak své dítko rozesmát. PS: Naší Sáře je 5 a neexistuje nic vtipnějšího než slovo „čůránky“ nebo vtip o žábě v mixéru. Nestyďte se a odvažte se!
Ovlivňují nás všechny – sociální sítě. Nekopírujte Insta maminy, buďte to vy a vaše rodina. Fotky budou vaše, vy se na ně budete dívat za x let, jsou pro vás. Bude to váš poklad až děti vyrostou. Že jsou trendy tyhle oblečky, ale vám se moc nelíbí? Nebrat! Udělejte focení dle sebe a toho co se líbí vám a co vás vystihuje!
Ať už v životě pracovním nebo partnerském, tak i v rodinném focení platí, že komunikace je to nejdůležitější. Mluvte, nenechávejte si vaše přání pro sebe. Řekněte mi, co se vám líbí. Řekněte manželovi. jak strašně toužíte mít rodinu vyfocenou pohromadě, že to pro vás moc znamená a věřte mi, že on to pak moc rád pro vás udělá.
Je to tak, ale vaše hlava dokáže zázraky. Prostě si to nastavte, že jde „jen“ o rodinné focení a vy se nebudete hroutit, nebudete nervózní, nebudete řvát na děti (i když by se to možná zasloužily 😊) prostě si nařídíte KLID v duši, a i když věci nepůjdou podle plánu, myslete na to, že jste tam vy a vaše rodina a na ničem jiném nezáleží! Vše se dá řešit. Flek na tričku cestou? Vyretušuju. Prší? Paráda, budou originální fotky. Malé dítě brečí? Nevadí, dáme pauzu a sladkou odměnu. Vše má řešení. Taky jsem jen člověk a máma co má pochopení!
Jedete na focení a už doma jste se s manželem nějak nepohodla, nastává tichá domácnost. Tak opět STOP. To, jakou mají náladu rodiče se totiž okamžitě přenese na děti ☹ Takže okamžitě usmířit, hodit spory za hlavu, v autě si pustit oblíbený song a zpívat, dokud nedorazíte na místo. Stejně jste se pohádali kvůli maličkosti, že?
Maminky začněte u sebe! V prvé řadě se totiž musíte cítit krásně vy. Vyberte si oblečení, ve kterém se cítíte fajn, vyrazte na nákupy a dle toho v čem půjdete dolaďte zbytek rodiny.
Příklad vyberu si bílé šaty s béžovým svetříkem a jdu se fotit do přírody. Mám tedy bílou, béžovou a třetí barvu dáme třeba khaki nebo pískovou. Dceři koupím na Vinted béžové šaty, synovi bílé bodyčko s pískovými kalhotami a manželovi bíle tričko s khaki kalhotami. Vždy mi oblečení můžete poslat na konzultaci. Nehledejte v tom jadernou fyziku. Bez vzorů, jednobarevné, příjemné materiály, sladěné. Hotovo.
Když se rozhoduju, nebo mě čeká něco důležitého, vždycky si řeknu „co nejhoršího se může stát“? Většinou zjistím, že nic hroznýho se mi nestane, a tak jdu do toho naplno. Protože když eliminujete nebo pojmenujete rizika, kterých se bojíte i když vlastně zbytečně, jde to pak líp. Takže co nejhoršího se může stát, když se focení nepovede?
10 tipů, díky kterým zvládnete rodinné focení bez stresu.
PS: Ještě nikdy se mi nestalo, že by se focení nepovedlo! Moc se na vás všechny těším!
S láskou vaše rodinná a newborn fotografka Bára Verešová
Foto: Bára Verešová,
Všechna práva vyhrazena © 2022 – VereshkaPhoto