Focení novorozenců – vše co potřebujete vědět, abyste se focení nemuseli obávat

Nechat si vyfotit právě narozené miminko, je ta nejlepší věc, kterou můžete jak pro sebe, tak i pro něj udělat. První týdny doma jsou tak křehké a neopakovatelné období, proto neváhejte a pojďme spolu zachytit tyto vzácné momenty. Nemusíte se absolutně ničeho obávat, vším vás provedu a uvidíte, že mi posléze poděkujete, stejně jako spousta maminek před vámi.

DSC02302 3

Kdy fotit?

Všude se dočtete, že focení miminek probíhá maximálně do 14 dnů věku, a to většinou někde v ateliéru. Věřte mi, že poslední co po porodu chcete, je někam jezdit.. Nicméně toto doporučení se týká hlavně takových těch stylizovaných fotek, kdy miminko různě visí z kyblíku, má na sobě obleček medvídka apod. Já fotím miminka hlavně přirozeně u vás doma a ve vašem náručí. Doba prvních dvou týdnů je ovšem skvělá i pro naše focení, a to jen z toho důvodu, že miminko je ještě hodně spavé. V dalších týdnech ho pak mohou už začít trápit prdíky a také doba bdění se stále prodlužuje, ale nebojte focení zvládneme i tak. Takže vlastně ve finále záleží jen na vás, jak se cítíte a kdy budete na focení připraveni.

Proč fotit doma?

Řada maminek se obává focení doma, jelikož v období po porodu to doma vypadá jak po výbuchu, a to obzvláště, pokud již doma nějaké to dítko máte. Prosím vás – já vám nejdu uklízet, ani nejsme ve výměně manželek, nebudu vás soudit, hodnotit, prostě NIC! Jsem máma od dvou děti a vím, jak to po porodu doma vypadá. My fotíme stejně u okna nebo na kousku sedačky či postele. Chci fotit vás, vaše doteky, vaši lásku k tomu drobečkovi, a to že je v rohu prach a že koš na prádlo přetéká mi je opravdu srdečně jedno. Má to opravdu mnoho výhod – nikam nemusíte s miminkem cestovat a přeci jen u sebe doma se všichni cítíte v bezpečí a panuje uvolněná atmosféra, a to mi také jde – abyste si focení užili a cítili se moc fajn.

Jak dlouho to trvá?

Sama znám moc dobře, jak je období šestinedělí náročné, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Proto se snažím vám focení maximálně ulehčit. Pokud mi svůj poklad svěříte, klidně ho převléknu, zavinu do šátku nebo ukonejším, když mu bude během focení do pláče. Maminky po porodu vůbec nenutím vstávat nebo se nějak dlouze pohybovat po pokoji, vše je o oboustranné komunikaci, co vám je a není příjemné. Můj čas je jen váš a není nijak limitován. Nemusíte se tedy stresovat, že by miminko plakalo a nedalo se fotit. Snažím se focení maximálně efektivně zrychlit, ale někdy chce miminko svůj čas a potřebuje nakrmit nebo jen mazlit a my si v klidu můžeme dát pauzu.

Jak se připravit na focení?

Oblečení

Stejně jako u všech ostatních focení, tak i u newborn je důležité mít vhodné oblečení. Pro všechny členy rodiny doporučuji volit světlé odstíny, bílá, béžová, světle růžová, světlounce modrá apod. Skvěle se hodí jednobarevná oversize trička nebo volné šaty, které jste nosila jako těhotná. Zvolit můžete také například volné svetry a pro tatínky bohatě postačí obyčejné bílé triko nebo košile. Miminku skvěle padnou například newborn sety, které pořídíte v HM nebo Lindex. Základem je vyvarovat se nějakých vzorů nebo obrázků, které by nám kradli na fotce pozornost. Pro miminka mám spoustu oblečků na zapůjčení. Nachystejte si prosím víc variant oblečení, jelikož nehoda se může stát, tak ať vás pak nerozhodí, že musíte přemýšlet co jiného na sebe.

Sourozenec

Pokud máte doma staršího sourozence, je dobré ho na focení malinko připravit. Řekněte mu, co se chystá, slibte mu sladkou odměnu, přichystejte mu svačinku, pusťte mu pohádku nebo pozvěte třeba babičku, aby se mu mohla věnovat například ve chvíli, kdy fotíme každého rodiče s miminkem zvlášť. Pokud máte doma opravdový živel, můžete ho třeba po společném focení vyslat s tatínkem na hřiště. Nemám žádný pevný scénář, tudíž mi nemůžete nic pokazit. Zachytím vás tak, jak nám to zrovna miminko dovolí. Obecně fotím všechny členy rodiny dohromady, pak každého rodiče a sourozence s miminkem zvlášť a pak samozřejmě samotné miminko, které mohu různě převléknout nebo vyfotit nahaté.

Krmení

Je fajn, když si naplánujete kojení/krmení nějak těsně před mým příjezdem. Miminko totiž bude spokojené, napapané a přebalené. Můžete ho také před jídlem již převléknout do toho v čem se bude fotit. V průběhu focení je samozřejmě možné miminko kdykoliv kojit/krmit. Tuto intimní chvilku vás dvou můžeme také zachytit – záleží jen na vás. Pokud máte sebemenší pochybnosti či dotazy určitě mi napište, můžeme si o tom popovídat. Sledovat mě můžete také na Instagramu, kde se můžete podívat i na backstage videa z focení miminek.

Máte otázky

ohledně Focení?

Všechna práva vyhrazena  © 2023 – VereshkaPhoto